Perimeter and Area

  1. Perimeter is the distance around a closed figure when we go around the figure once. So, perimeter = sum of lengths of all sides.
  2. The measurement of the region enclosed by a plane figure is called the area of the figure.
  3. Perimeter of a rectangle = 2 × (length + breadth)
  4. Perimeter of a square = 4 × (side)
  5. Area of rectangle = (length) × (breadth)
  6. Area of a square = (side)2
  7. Area of parallelogram = base × height
  8. Area of triangle  =12×base×height
  9. The perimeter of a circle is called its circumference. The length of the thread that winds tightly around the circle exactly once gives the circumference of the circle.
  10. Circumference =2πr=πd, where r = radius and d = diameter. Here, (pi) is a constant.
  11. The ratio of the circumference of a circle and its diameter is always constant.
  12. Area of a circle with radius r units is equal to r2 sq. units.
  13. The region enclosed between two concentric circles of different radii is called the area of ring.

Area of path formed =(πR2-πr2) sq units

=π(R2-r2) sq units

=π(R+r)(R-r) sq units

  1. Conversion of units:

1 cm2 = 100 mm2

1 m2 = 10000 cm2

1 dm2 = 100 cm2

1 km2 = 1000000 m2

1 hectare = 10000 m2

Perimeter

Perimeter is the total length or total distance covered along the boundary of a closed shape.

The perimeter of a Quadrilateral

Chart

Description automatically generated

Area

Areas of a closed figure

The area is the total amount of surface enclosed by a closed figureS.

Areas of a closed figure

The perimeter of Square and Rectangle

The perimeter of Square and Rectangle

Perimeter of a square = a + a + a + a = 4a, where a is the length of each side.

Square with side length ‘a’ units

Perimeter of a rectangle = l + l + b + b = 2(l + b), where l and b are length and breadth, respectively.

Rectangle with length 'l' units and breadth 'b' units

Rectangle with length ‘l’ units and breadth ‘b’ units

Area of Square & Rectangle

Area of square = 4a2

Here a is the length of each side

Square with the length of each side 'a' units

Square with the length of each side ‘a’ units

Area of rectangle = Length(l) × Breadth(b) = l × b

Area of rectangle = Length(l) × Breadth(b) = l×b

Rectangle with length ‘a’ units and breadth ‘b’ units

Area of a Parallelogram

Area of a Parallelogram

Area of parallelogram ABCD = (base × height)

Area of parallelogram ABCD = (b × h)

Triangle as Part of Rectangle

The rectangle can be considered as a combination of two congruent triangles.

Consider a rectangle ABCD, it is divided into 2 triangles ACD and ABD.S

Triangle as Part of Rectangle

Triangles as parts of Rectangle

Area of each triangle = 12 (Area of the rectangle).

= 12(length × breadth)

= 12(10cm × 5cm)

= 25cm2

Area of a Triangle

Consider a parallelogram ABCD.

Draw a diagonal BD to divide the parallelogram into two congruent triangles.

Area of a Triangle

Area of Triangle = 1/2 (base × height)

Area of triangle ABD = 1/2 (Area of parallelogram ABCD)

Area of triangle ABD = 1/2 (b × h)

Conversion of Units

Kilometres, metres, centimetres, millimetres are units of length.

10 millimetres = 1 centimetre

100 centimetres = 1 metre

1000 metres = 1 kilometre

Life of Pi

Terms Related to Circle

  • A circle is a simple closed curve which is not a polygon.
  • A circle is a collection of points which are equidistant from a fixed point.
Circle
  • The fixed point in the middle is called the centre.
  • The fixed distance is known as radius.
  • The perimeter of a circle is also called as the circumference of the circle.

Circumference of a Circle

The circumference of a circle (C) is the total path or total distance covered by the circle. It is also called a perimeter of the circle.

Circumference of a circle = 2 × π × r,

where r is the radius of the circle.

Visualising Area of a Circle

Area of Circle

Area of a circle is the total region enclosed by the circle.

Area of a circle = π × r2, where r is the radius of the circle.

Circle Definition

A circle is a closed two-dimensional figure in which the set of all the points in the plane is equidistant from a given point called “centre”. Every line that passes through the circle forms the line of reflection symmetry. Also, it has rotational symmetry around the centre for every angle. The circle formula in the plane is given as:

(x-h)2 + (y-k)2 = r2

where (x, y) are the coordinate points

(h, k) is the coordinate of the centre of a circle

and r is the radius of a circle.

Circle Shaped Objects

There are many objects we have seen in the real world that are circular in shape. Some of the examples are:

  • Ring
  • CD/Disc
  • Bangles
  • Coins
  • Wheels
  • Button
  • Dartboard
  • Hula hoop

We can observe many such examples in our day to day life.

Parts of Circle

A circle has different parts based on the positions and their properties. The different parts of a circle are explained below in detail.

Annulus-The region bounded by two concentric circles. It is basically a ring-shaped object. See the figure below.

Annulus

Arc – It is basically the connected curve of a circle.

Sector – A region bounded by two radii and an arc.

Segment- A region bounded by a chord and an arc lying between the chord’s endpoints. It is to be noted that segments do not contain the centre.

See the figure below explaining the arc, sector and segment of a circle.

Centre – It is the midpoint of a circle.

Chord- A line segment whose endpoints lie on the circle.

Diameter- A line segment having both the endpoints on the circle and is the largest chord of the circle.

Radius- A line segment connecting the centre of a circle to any point on the circle itself.

Secant- A straight line cutting the circle at two points. It is also called an extended chord.

Tangent- A coplanar straight line touching the circle at a single point.

See the figure below-representing the centre, chord, diameter, radius, secant and tangent of a circle.

Introduction and Value of Pi

Pi (π) is the constant which is defined as the ratio of a circle’s circumference (2πr) to its diameter(2r).

π= Circumference (2πr)/Diameter (2r)

The value of pi is approximately equal to 3.14159 or 22/7.

Problem Solving

Cost of Framing, Fencing

  • Cost of framing or fencing a land is calculated by finding its perimeter.
  • Example: A square-shaped land has length of its side 10m.

Perimeter of the land = 4 × 10 = 40m

Cost of fencing 1m = Rs 10

Cost of fencing the land = 40 m × Rs 10 = Rs 400

Cost of Painting, Laminating

  • Cost of painting a surface depends on the area of the surface.
  • Example: A wall has dimensions 5m×4m.

Area of the wall = 5m × 4m = 20m2

Cost of painting 1m2 of area is Rs 20.

Cost of painting the wall = 20m2 × Rs 20 = Rs 400

Area of Mixed Shapes

Find the area of the shaded portion using the given information.

Area of Mixed Shapes

Area of the shaded portion

Solution: Diameter of the semicircle = 10cm

Radius of semicircle = 5cm

Area of the shaded portion = Area of rectangle ABCD – Area of semicircle

Area of the shaded portion = (l × b) − (πr2/2)

= 30×10 − (π × 52/2)

= 300 − (π × 25/2)

= (600 – 25π)/2

= (600 – 78.5)/2

= 260.7 cm2

Important Questions

Multiple Choice Questions-

Question 1. Perimeter of a square =

(a) side × side

(b) 3 × side

(c) 4 × side

(d) 2 × side

Question 2. Perimeter of a rectangle of length Z and breadth 6 is

(a) l + b

(b) 2 × (l + b)

(c) 3 × (l + b)

(d) l × b

Question 3. Area of a square =

(a) side × side

(b) 2 × side

(c) 3 × side

(d) 4 × side

Question 4. Area of a rectangle of length l and breadth b is

(a) l × b

(b) l + b

(c) 2 × (l + b)

(d) 6 × (l + b)

Question 5. Area of a parallelogram =

(а) base × height

(b) 12  × base × height

(c) 13 × base × height

(d) 14 × base × height

Question 6. Area of a triangle =

(а) base × height

(b) 12   × base × height

(c) 13 × base × height

(d) 14  × base × height

Question 7. The circumference of a circle of radius r is

(a) πr

(b) 2πr

(c) πr2

(d) 14  πr2

Question 8. The circumference of a circle of diameter d is

(a) πd

(b) 2πd

(c) 12 πd

(d) πd2

Question 9. If r and d are the radius and diameter of a circle respectively, then

(a) d = 2 r

(b) d = r

(C) d = 12  r

(d) d = r2

Question 10. The area of a circle of radius r is

(a) πr2

(b) 2πr2

(c) 2πr

(d) 4πr2

Question 11. The area of a circle of diameter d is

(a) πd2

(b) 2πd2

(c) 14 πd2

(d) 2πd

Question 12. 1 cm2 =

(a) 10 mm2

(b) 100 mm2

(c) 1000 mm2

(d) 10000 mm2

Question 13. 1 m2 =

(a) 10 cm2

(b) 100 cm2

(c) 1000 cm2

(d) 10000 cm2

Question 14. 1 hectare =

(a) 10 m2

(b) 100 m2

(c) 1000 m2

(d) 10000 m2

Question 15. 1 are =

(a) 10 m2

(b) 100 m2

(c) 1000 m2

(d) 10000 m2

Very Short Questions:

  1. The side of a square is 2.5 cm. Find its perimeter and area.
  2. If the perimeter of a square is 24 cm. Find its area.
  3. If the length and breadth of a rectangle are 36 cm and 24 cm respectively. Find

(i) Perimeter

(ii) Area of the rectangle.

  1. The perimeter of a rectangular field is 240 m. If its length is 90 m, find:

(i) it’s breadth

(ii) it’s are

  1. The length and breadth of a rectangular field are equal to 600 m and 400 m respectively. Find the cost of the grass to be planted in it at the rate of ₹ 2.50 per m2.
  2. The perimeter of a circle is 176 cm, find its radius.
  3. The radius of a circle is 3.5 cm, find its circumference and area.
  4. Area of a circle is 154 cm2, find its circumference.
  5. Find the perimeter of the figure given below.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q9
  1. The length of the diagonal of a square is 50 cm, find the perimeter of the square.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q10

Short Questions:

  1. A wire of length 176 cm is first bent into a square and then into a circle. Which one will have more area?
  2. In the given figure, find the area of the shaded portion.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q12
  1. Find the area of the shaded portion in the figure given below.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q13
  1. A rectangle park is 45 m long and 30 m wide. A path 2.5 m wide is constructed outside the park. Find the area of the path.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q14
  1. In the given figure, calculate:

(а) the area of the whole figure.

(b) the total length of the boundary of the field.

Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q15
  1. How many times a wheel of radius 28 cm must rotate to cover a distance of 352 m? (Take π =227)

Long Questions:

  1. A nursery school playground is 160 m long and 80 m wide. In it 80 m × 80 m is kept for swings and in the remaining portion, there are 1.5 m wide path parallel to its width and parallel to its remaining length as shown in Figure. The remaining area is covered by grass. Find the area covered by grass.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q17
  1. Rectangle ABCD is formed in a circle as shown in Figure. If AE = 8 cm and AD = 5 cm, find the perimeter of the rectangle.
  2. Find the area of a parallelogram-shaped shaded region. Also, find the area of each triangle. What is the ratio of the area of shaded portion to the remaining area of the rectangle?
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q19
  1. A rectangular piece of dimension 3 cm × 2 cm was cut from a rectangular sheet of paper of dimensions 6 cm × 5 cm. Find the ratio of the areas of the two rectangles.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q20
  1. In the given figure, ABCD is a square of side 14 cm. Find the area of the shaded region. (Take π=227)
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q21
  1. Find the area of the following polygon if AB = 12 cm, AC = 2.4 cm, CE = 6 cm, AD = 4.8 cm, CF = GE = 3.6 cm, DH = 2.4 cm.
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q22

Answer Key-

Multiple Choice questions-

  1. (c) 4 × side
  2. (b) 2 × (l + b)
  3. (a) side × side
  4. (a) l × b
  5. (а) base × height
  6. (b) 12    × base × height
  7. (b) 2πr
  8. (a) πd
  9. (a) d = 2 r
  10. (a) πr2
  11. (c) 14 πd2
  12. (b) 100 mm2
  13. (d) 10000 cm2
  14. (d) 10000 m2
  15. (b) 100 m2

Very Short Answer:

  1. Side of the square = 2.5 cm

Perimeter = 4 × Side = 4 × 2.5 = 10 cm

Area = (side)2 = (4)2 = 16 cm2

  1. Perimeter of the square = 24 cm

Side of the square =244cm = 6 cm

Area of the square = (Side)2 = (6)2 cm2 = 36 cm2

  1. Length = 36 cm, Breadth = 24 cm

(i) Perimeter = 2(l + b) = 2(36 + 24) = 2 × 60 = 120 cm

(ii) Area of the rectangle = l × b = 36 cm × 24 cm = 864 cm2

  1. (i) Perimeter of the rectangular field = 240 m

2(l + b) = 240 m

l + b = 120 m

90 m + b = 120 m

b = 120 m – 90 m = 30 m

So, the breadth = 30 m.

(ii) Area of the rectangular field = l × b = 90 m × 30 m = 2700 m2

So, the required area = 2700 m2

  1. Length = 600 m, Breadth = 400 m

Area of the field = l × b = 600 m × 400 m = 240000 m2

Cost of planting the grass = ₹ 2.50 × 240000 = ₹ 6,00,000

Hence, the required cost = ₹ 6,00,000.

  1. The perimeter of the circle = 176 cm
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q6
  1. Radius = 3.5 cm

Circumference = 2πr

Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q7
  1. Area of the circle = 154 cm2
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q8
  1. Perimeter of the given figure = Circumference of the semicircle + diameter

= πr + 2r

=227× 7 + 2 × 7

= 22 + 14

= 36 cm

Hence, the required perimeter = 36 cm.

  1. Let each side of the square be x cm.

x2 + x2 = (50)2 [Using Pythagoras Theorem]

2x2 = 2500

x2 = 1250

Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q10.1

x = 5 × 5 × √2 = 25√2

The side of the square = 25√2 cm

Perimeter of the square = 4 × side = 4 × 25√2 = 100√2 cm

Short Answer:

  1. Length of the wire = 176 cm

Side of the square = 176 ÷ 4 cm = 44 cm

Area of the square = (Side)2 = (44)2 cm2 = 1936 cm2

Circumference of the circle = 176 cm

Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q11

Since 2464 cm2 > 1936 cm2

Hence, the circle will have more area.

  1. Area of the square = (Side)2 = 10 cm × 10 cm = 100 cm2

Area of the circle = πr2

= 227 × 3.5 × 3.5

= 772 cm2

= 38.5 cm2

Area of the shaded portion = 100 cm2 – 38.5 cm2 = 61.5 cm2

  1. Area of the rectangle = l × b = 14 cm × 14 cm = 196 cm2

Radius of the semicircle =142= 7 cm

Area of two equal semicircle = 2 ×12r2

= πr2

= 227  × 7 × 7

= 154 cm2

Area of the shaded portion = 196 cm2 – 154 cm2 = 42 cm2

  1. Length of the rectangular park = 45 m

Breadth of the park = 30 m

Area of the park = l × 6 = 45m × 30m = 1350 m2

Length of the park including the path = 45 m + 2 × 2.5 m = 50 m

Breadth of the park including the path = 30 m + 2 × 2.5 m = 30m + 5m = 35m

Area of the park including the path = 50 m × 35 m = 1750 m2

Area of the path = 1750 m2 – 1350 m2 = 400 m2

Hence, the required area = 400 m2.

  1. Area of the rectangular portions = l × b = 80 cm × 42 cm = 3360 cm2

Area of two semicircles = 2 ×12r2= πr2

=227× 21 × 21

= 22 × 3 × 21

= 1386 cm2

Total area = 3360 cm2 + 1386 cm2 = 4746 cm2

Total length of the boundary of field = (2 × 80 + πr + πr) cm

= (160 +227 × 21 +227 × 21)

= (160 + 132) cm

= 292 cm

Hence, the required (i) area = 4746 cm2 and (ii) length of boundary = 292 cm.

  1. Radius of the wheel = 28 cm

Circumference = 2πr = 2 ×227× 28 = 176 cm

Distance to be covered = 352 m or 352 × 100 = 35200 m

Number of rotation made by the wheel to cover the given distance =35200176= 200

Hence, the required number of rotations = 200.

Long Answer:

  1. Area of the playground = l × b = 160 m × 80 m = 12800 m2

Area left for swings = l × b = 80m × 80m = 6400 m2

Area of the remaining portion = 12800 m2 – 6400 m2 = 6400 m2

Area of the vertical road = 80 m × 1.5 m = 120 m2

Area of the horizontal road = 80 m × 1.5 m = 120 m2

Area of the common portion = 1.5 × 1.5 = 2.25 m2

Area of the two roads = 120 m2 + 120 m2 – 2.25 m2 = (240 – 2.25) m2 = 237.75 m2

Area of the portion to be planted by grass = 6400 m2 – 237.75 m2 = 6162.25 m2

Hence, the required area = 6162.25 m2.

  1. DE (Radius) = AE + AD = 8 cm + 5 cm = 13 cm

DB = AC = 13 cm (Diagonal of a rectangle are equal)

In right ∆ADC,

AD2 + DC2 = AC2 (By Pythagoras Theorem)

⇒ (5)2 + DC2 = (13)2

⇒ 25 + DC2 = 169

⇒ DC2 = 169 – 25 = 144

⇒ DC = √144 = 12 cm

Perimeter of rectangle ABCD = 2(AD + DC)

= 2(5 cm + 12 cm)

= 2 × 17 cm

= 34 cm

  1. Here, AB = 10 cm

AF = 4 cm

FB = 10 cm – 4 cm = 6 cm

Area of the parallelogram = Base × Height = FB × AD = 6 cm × 6 cm = 36 cm2

Hence, the required area of shaded region = 36 cm2.

Area ∆DEF = 12  × b × h

= 12  × AF × AD

= 12 × 4 × 6

= 12 cm2

Area ∆BEC = 12 × b × h

= 12 × GC × BC

= 12 × 4 × 6

= 12 cm2

Area of Rectangle ABCD = l × b = 10 cm × 6 cm = 60 cm2

Remaining area of Rectangle = 60 cm2 – 36 cm2 = 24 cm2

Required Ratio = 36 : 24 = 3 : 2

  1. Length of the rectangular piece = 6 cm

Breadth = 5 cm

Area of the sheet = l × b = 6 cm × 5 cm = 30 cm2

Area of the smaller rectangular piece = 3 cm × 2 cm = 6 cm2

Ratio of areas of two rectangles = 30 cm2 : 6 cm2 = 5 : 1

  1. PQ = 12 AB = 12 × 14 = 7 cm

PQRS is a square with each side 7 cm

Radius of each circle =72 cm

Area of the quadrants of each circle =14× πr2

Area of the four quadrants of all circles

Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q21.1

Area of the square PQRS = Side × Side = 7 cm × 7 cm = 49 cm2

Area of the shaded portion = 49 cm2 – 38.5 cm2 = 10.5 cm2

Hence, the required area = 10.5 cm2.

  1. BE = AB – AE

= 12 cm – (AC + CE)

= 12 cm – (2.4 cm + 6 cm)

= 12 cm – 8.4 cm

= 3.6 cm

Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q22.2
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q22.1
Perimeter and Area Class 7 Extra Questions Maths Chapter 11 Q22.2

Area of the polygon AFGBH = Area of ∆ACF + Area of rectangle FCEG + Area of ∆GEB + Area of ∆ABH

= 3.6 cm2 + 4.32 cm2 + 21.6 cm2 + 6.48 cm2 + 14.4 cm2

= 50.40 cm2

Hence, the required area = 50.40 cm2.